মহামাৰী ক'ৰণা ভাইৰাছৰ ( Pandemic Carona Virus) বিৰুদ্ধে যুদ্ধ কৰিবলৈ দিল্লী মুখ্য মন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ ( Delhi CM Arvind Kejriwal) কি সেই 5T পৰিকল্পনা ?

Arvind Kejriwal 5T Plaining
Arvind Kejriwal 5T Plaining

1st T -TESTING -বিশ্ব স্বাস্হ্য সংস্থা (world health organisation চমুকৈ WHO ইতিমধ্যে আগতে এমাহ আগতে ঘোষণা কৰিছে যে চৰকাৰে যিমান পৰিমানে চিকিৎসা কৰ্মীৰ সহযোগত মানুহৰ testing কৰিব সিমান পৰিমানে কৰণা ভাইৰাছক ৰুধিবলৈ সহজ হৈ পৰিব..কাৰণ যদি testing ওপৰত বেছি গুৰুত্ব প্ৰদাণ নকৰে তেন্তে কেতিয়াও গম নাপাব কিমান সংখ্যক মানুহ কৰণা ভাইৰাছত হৈছে বা হোৱা নাই. কোন কোন ধৰণৰ মানুহক test কৰিব উদাহৰণস্বৰুপে, যদি কোনোবা ব্যক্তিৰ সাধাৰণ কিবা কাহ চৰ্দি বা জ্বৰত দুই চাৰি দিন মান একেৰাহে ভুগি আছে তেনেকুৱা ধৰণৰ ব্যক্তিক দেৰি নকৰি সোনকালে যেন চিকিৎসা কৰ্মীৰ দ্বাৰা test কৰা হয়..সেইকাৰণে কোৱা হৈছে testing যিমান পৰিমানে হব সিমান পৰিমানে COVID-19 Case ধৰা ধৰিব

2nd T-TRACING- যাৰ অৰ্থ সহজ ভাষাত কোনো বস্তু বা কোনো এজন ব্যক্তিক সম্পূৰ্ণ পৰ্যবেক্ষণ (Observation) ৰখা.যেতিয়া testing কৰাৰ পিছত কোনো এজন ব্যক্তিৰ দেহত কৰণা ভাইৰাছ সংক্ৰমিত পায় তেতিয়া সেইজন ব্যক্তিৰ প্ৰশাসনে recent travel history tracing কৰা হব..মানে সেইজন ব্যক্তিয়ে কোন কোন মানুহৰ সংস্পৰ্শত আছিল তেও কৰ পৰা আহিছিল সকলো বিলাক প্ৰশাসনে পৰিক্ষা নিৰিক্ষা কৰিব তাৰপিছত তেওক 14 দিন কাৰণে home quarantine বা hospital quarantine বা isolation কৰিবলৈ দিয়া যাব. আৰু সেইজন ব্যক্তিয়ে ঠিক মতে home quarantine বা hospital quarantine আছে নে নাই সকলো বিলাক প্ৰশাসনে পৰ্যবেক্ষণ কৰি থাকিব..যাক কোৱা হৈছে tracing

3rd T-TREATMENT- সহজ অৰ্থত চিকিৎসা..যিসকল ব্যক্তি কৰণা ভাইৰাছত ধৰা পৰে তেওলোকৰ কাৰণে সুন্দৰভাৱে চিকিৎসা প্ৰদাণ কৰিবলৈ চৰকাৰে সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে..যাতে কোনো কৰণা ৰুগীয়ে হস্পিতাল বা ডাক্তৰ-নাৰ্চ বা স্বাস্হ্য কৰ্মীৰ অভাৱত মৃত্যু মুখত পৰিব লগা নহয় তাৰ কাৰণে যাৱতিয়া সকলো ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হব

4th T - TEAM WORK - চৰকাৰ , ডাক্তৰ-নাৰ্চ, ৰুগী, প্ৰশাসন সকলোৱে যেন একেলগে একগোট হৈ কৰণাৰ সৈতে যুদ্ধত জয়ী হব পাৰে তাৰ কাৰণে সকলোৱে সকলোৰে দায়িত্ব আৰু কৰ্তব্য সুন্দৰ ৰুপে পালন কৰে

5th TRECKING MONITORING - এই সকলো বিলাক ঠিক মতে হৈছে নে হোৱা নাই monitoring কৰি থাকিবলৈ বা পৰ্যবেক্ষণ কৰি থাকিবলৈ কিছুমান বিভাগীয় মুৰব্বীক নিয়োগ কৰা. তাৰ লগতে চৰকাৰে তেওলোকৰ লগত সহযোগীতা আগবঢ়োৱা

এই 5 T পৰিকল্পনা পোন প্ৰথমে দক্ষিণ কোৰিয়া গ্ৰহণ কৰিছিল যাৰ কাৰণে কিছু পৰিমাণে হলেও তেওলোকে মহামাৰী কৰণা হৈতে যুজ দিবলৈ সক্ষমো হৈছে.

Be Safe From Carona Virus.
Stay Home, Stay Safe.

Post a Comment

Previous Post Next Post